دریل چکشی و گیربکسی و شناخت آن ها

دریل چکشی و گیربکسی دو نوع از دریل های پر کاربرد در صنعت چوب و فلز هستند که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این دو با توجه به اینکه کاربردهای مشابهی دارند تفاوت هایی را نیز دارند که در این مقاله قصد داریماین دو دریل کاربردی را به صورت دقیق برای شما معرفی کنیم تا در صورت نیاز بتوانید به درستی انتخاب کنید.

اگر قصد دارید با دریل چکشی و دریل گیربکسی آشنا شوید و بدانید که هر یک چه کاربردهای دارند و در چه مواردی استفاده می شوند در ادامه همراه ما باشید. در ضمن دانستن تفاوت این دو باعث می شود تا انتخاب درستی را تجربه نمایید.

یکی دیگر از نکاتی که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم توجه به نوع دریل ها است. دریل ها انواع مختلفی دارند که در هنگام خرید باید به اسم و نوع کار کرد آن توجه نمایید؛ از جمله این موارد می توان به دریل های معمولی، دریل مگنتی، دریل پیچ گوشتی شارژی و … اشاره نمود.

دریل چکشی و گیربکسی

شناخت دریل چکشی و گیربکسی

قبل از اینکه به تفاوت های دریل چکشی و گیربکسی بپردازیم بهتر است بدانیم که هر یک از این دریل ها برا یچه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. همان گونه که می دانید دریل ها برا سوراخ کردن و حتی باز کردن انواع پیج ها مورد استفاده قرار می گیرند.

قبل از اینکه از انواع دریل ها مختلف تولید شود و به بازار عرضه گردد تنها دریل معمولی برای تمام موارد استفاده می شد. ولی استفاده از این محصول نه تنها کمکی به رفع مشکل نمی کرد بلکه هزینه زیادی نیز در بر داشت.

چرا که ممکن بود به سوختن دریل، شکستن مته، شل شدن سر پیچ و … منجرب شود. از این رو با رشد فناوری برای هر مسئله و موضوعی یک دریل مخصوص تولید شده است. دیگر نیاز نیست تا اپراتورها و تولیدکنندگان از یک محصول برای تمام کارها استفاده کنند.

دریل چکشی

اگر شما برای سوراخ کردن یک صفحه سخت و بتنی نیاز دارید تا از دریل استفاده کنید. باید به سراغ دریل چکشی بروید. این محصول قابلیت های بالایی دارد. از جمله می توان به قدرت آن در برابر موانع سخت اشاره نمود.

دریل چکشی و گیربکسی

همچنین ضرباتی که در مدت زمان کوتاه بر محل مورد نظر وارد می کند باعث می شود. تا سوراخ مورد نظر در عمق کافی زودتر ایجاد شده و شما سریعتر به کار خود برسید. در ضمن کیفیت کار با دریل چکشی بسیار بالاتر از سوراخ کاری با دریل معمولی است.

دریل گیربکسی

در برخی از موارد نیاز است تا پیچ هایی که درون فلز و یا سنگ وارد شده است باز شود. یا اینکه پیچ درون آن قرار بگیرد. در این صورت بهترین انتخاب را باید انجام دهید. دریل گیربکسی با قدرت و توان بالا این امکان را فراهم کرده است تا شما بتوانید یک کار با کیفیت و سریع را انجام دهید. استفاده از این محصول در کارهای کوچک و ظریف پیشنهاد نمی شود. چرا که قدرت بالای آن باعث آسیب رسیدن به قطعه و سطح شده و منجرب به خسارت های بالایی می گردد. از این رو بهتر است شما برای هر کاری محصول مشابه و مورد نظر با آن را خریداری کرده و استفاده کنید.

نوع عملکرد دریل چکشی و دریل گیربکسی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود نوع کار کرد و عملکرد دریل چکشی و گیربکسی است. اسن نوع دریل ها برای اینکه بتوانند فرایند کاری درستی داشته باشند برعکی دریل های معمولی عمل می کنند. یعنی دریل معمولی برای سوراخ کردن به حالت دریل کردن در می آید و برای بستن پیچ ها به چپ و راست چرخش دارد. حال سوال اینجاست آیا دریل های گیربکسی و دریل های چکشی نیز چنین فرایندی را برای باز و بسته کردن و سوراخ کردن سطح انجام می دهند؟

جواب شما خیر است. چرا که این دو نوع دریل از نظر قدرت و نوع عملکرد با دریل های معمولی تفاوت زیادی دارد. برای اینکه استفاده از این محصول قدرت و سرعت کار را بالا ببرد نیاز است تا نوع کارایی آن ها نیز متفاوت باشد.

دریل چکشی که برای سوراخ کردن سطح سفت مثل فلزها، سنگ ها و بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بتواند در حین دریل کردن به راحتی سطح را تا عمق مورد نظر سوراخ کند بر روی سطح ضربه وارد می کند. در حالی که دریل معمولی توانایی انجام این کار را ندارد.

دریل چکشی و گیربکسی

دریل گیربکسی برای بستن پیچ بدون هیچ گونه زحمتی و تنها با چرخش مته قادر است انوع پیچ را د رمحل مورد نظر خود قرار داده و یا باز کند. در صورتی که پیج بزرگ باشد و محلی که قرار است قرار بگیرد سفت تر و محکم تر باشد. از قدرت بیشتری استفاده می کند و آن را در محل قرار می دهد.

کدام دریل بهتر است؟ چکشی یا گیربکسی؟

برای اینکه بدانید کدام یکی از دریل چکشی و گیربکسی بهتر است باید قبل از هر چیز با ویژگی های هر یک از آن ها آشنا شده و سپس اقدام به خرید نمایید. در ضمن خرید این محصولات نیز باید با توجه به نوع نیاز شما اقدام شود. چرا که اگر نیاز به دریل چکشی نداشته باشید خرید آن می تواند یک هزینه اضافی برای شما در بر داشته باشد. در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از دریل های چکشی و گیربکسی اشاره خواهیم نمود.

ویژگی های مهم دریل چکشی

 • دارای قابلیت استفاده از دو نوع مته شش سر و گرد
 • توانایی و قابلیت انجام سوراخ کردن در سطوح سخت مثل بتن و سنگ
 • دارای تنظیمات چکشی و ضربه ای
 • دارای حرکت ترکیبی ضربه ای و چکشی

ویژگی های مهم دریل گیربکسی

 • قابلیت استفاده از مته ۶ سر
 • دارای قابلیت چرخشی بدون ورود هیچ گونه نیرو به مته
 • قابلیت استفاده در موقعیت های مکانی سخت
 • دارای ابعاد کوچکتر نسبت به دریل های معمولی و چکشی
 • قابلیت استفاده برای کارهای طولانی مدت

تفاوت دریل چکشی و دریل گیربکسی در چیست؟

وقتی که صحبت از تفاوت دریل چکشی و گیربکسی به میان می آید مطالب مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. هر یک از این موارد می تواند به نوعی در تفاوت ها تاثیر گذار باشد. در این قسمت ما به صورت کلی تمام نکات و موارد را مورد بررسی قرار می دهیم. تا شما قبل از خرید با تمام تفاوت های این دو محصول آشنا شوید.

تفاوت در نوع کار کرد: این دو دریل از نظر کار کرد با یکدیگر تفاوت دارند. یعنی اینکه دریل چکشی برای سوراخ کردن سطوح و دریل گیربکسی برای انجام فرایند باز و بسته کردن پیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت در شکل ظاهری: از جمله تفاوت هایی که در دریل ها وجود دارد شکل ظاهری است. دریل چکشی دارای کلاچ بوده و همچنین به دلیل وجود سه نظام قابلیت اتصال دو مته سر گرد و ۶ سر را دارد. این در صورتی است که دریل گیربکسی این قابلیت را ندارد.

دریل چکشی و گیربکسی

تفاوت در نوع ضربه ها: دریل های چکشی به صورت ضربه ای و چرخشی بر سطح نیرو وارد می کنند. در صورتی که دریل های گیربکسی به صورت دورانی و چرخشی به پیچ ها نیرو برای باز شدن و بسته شدن وارد می کند.

تفاوت در ابعاد دریل ها: دریل چکشی و گیربکسی در ابعاد نیز متفاوت هستند. چرا که دریل گیربکسی از نظر ابعاد کوچکتر از دریل چکشی بوده و قابلیت استفاده طولانی مدت را دارد. در صورتی که دریل چکشی در ابعاد مختلف تولید شده است.

تفاوت در سه نظام: این دو دریل در سه نظام نیز متفاوت هستند. دریل چکشی دارای سه نظام قوی تر و قطور تری نسبت به دریل گیربکسی دارد. از این رو حالت ضربه زدن آن نسبت به چرخشی بیشتر است. در ضمن دریل های چرخشی به صورت مستقیم در یک محل ثابت ضربه می زنند.

شرایط نگهداری و استفاده از دریل گیربکسی و چکشی

دریل گیربکسی و چکشی به دلیل اینکه قیمت بالایی دارند نیاز است تا به درستی مورد توجه قرار بگیرند. اگر می خواهید محصولی که خریداری می کنید طول عمر بالایی داشته باشد باید با دقت از آن مراقبت کرده و به صورت دقیق از آن استفاده کنید.

از جمله مواردی که باید در هنگام استفاده از دریل ها رعایت کنید عبارت اند از:

 • به هیچ عنوان بیش از حد معمول از دستگاه استفاده نکنید.
 • در طول روز و در طی استفاده مداوم استراحت کوتاهی به دستگاه بدهید تا کمی از داغی موتور آن کاسته شود.
 • همیشه قبل از هر بار مصرف باید سیم برق آن را چک کنید. چرا که در صورت داشتن هر گونه مشکل می تواند عوارض و مشکلات بی شماری برای شما ایجاد کند.
 • اگر هر گونه ایرادی در دستگاه دریل شما ایجاد شد سریعا با تعمیرکار صحبت کنید. چرا که در صورت ادامه دادن به کار ممکن است خرابی به تمام قطعات وارد شده و نیاز به خرید دریل جدید پیدا کنید.
 • از ورود گرد و غبار به درون دستگاه جلوگیری نمایید. چرا که ممکن است باعث ایجاد خفگی در درون موتور شود.
 • استفاده از دستکش، عینک مخصوص بسیار اهمیت دارد. پس با دقت این موارد را مورد توجه قرار دهید.

خرید دریل گیربکسی و دریل چکشی از ابزارایران

امروزه رشد فناوری و فضای مجازی باعث شده است تا خریدها به صورت مجازی انجام شود. خرید دریل گیربکسی و چکشی نیز در حال حاضر در وب سایت اینترنتی ابزارایران به صورت اینترنتی انجام می شود. شما هم اکنون قادر هستید تمام محصولات صنعتی خود را در زمینه های مختلف از این سایت خریداری کنید.

دریل چکشی و گیربکسی

لازم است بدانید که این محصولات به سراسر کشور ارسال می شود. این وب سایت دارای مجوزهای مربوطه می باشد و به شما این اطمینان را می دهیم که می توانید یک خرید مطمئن را با ابزارایران تجربه کنید. محصولاتی نظیر شمشاد زن، سنباده زن ها، فرزها و … جز پر کاربردترین و پر فروش ترین محصولات این وب سایت هستند.

در ضمن می توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد محصولات این وب سایت، به سایت پایگاه دانش ابزارایران مراجعه کرده و مقالات مربوطه را مطالعه کنید.

لازم است بدانید در صورت هر گونه مغایرت محصول با نوع محصول سفارش داده شده، شما می توانید آن را مرجوع کرده و به فروشگاه ارسال کنید.

حرف آخر

اگر قصد خرید دریل چکشی و گیربکسی می توانید به سراغ برندهایی بروید که هر دوی این محصولات را در یک دستگاه قرار داده اند. یعنی یک محصول کارایی دو دستگاه را دارد. ولی اگر استفاده شما از این دو محصول زیاد است پیشنهاد می کنیم هر یک را به صورت جداگانه خریداری کنید تا کمتر دچار مشکل شوید.

دریل ها عمر طولانی دارند در صورتی که شما یک برند مناسب را خریداری کرده باشید و همچنین به درستی از آن ها نگهداری نمایید. دریل چکشی و گیربکسی برای صنایعی که با سنگ و بتن سر و کار دارد بیشترین مصرف را دارند. پس در مصارف معمولی از قدرت این دریل ها استفاده نکنید.

دیدگاه شما

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.